Na dům Santy Clause jsem si vzpomněla nedávno, když jsme se s Oliverem zašli podívat na Festival vánočních stromků. Ta atmosféra a kouzlo Vánoc – ano, má to něco do sebe. Stačí se obklopit velikou horou světýlek, vánočními koledami, cukrovím a to vám povím, vánoční nálada je tu.

Před dvěma lety, léta páně 2018, jsem po upracovaném létě stráveném v kanadském Jasperu potřebovala nějaký oddech. Byla jsem vyčerpaná, chyběl mi náboj a životní styl z cestování po Jižní Americe, kde jsem před tímto létem strávila pět měsíců – dobrovolničení, bezstarostnost, příroda a cestovatelská svoboda. Volba pro mě byla jasná, chtěla jsem se podívat na Aljašku.

Volalo mě dobrovolničení u staršího páru ve městě Fairbanks, který potřeboval výpomoc se zazimováním zahrady. O Fairbanks jsem prakticky nic nevěděla a ani mi to nevadilo. Nejela jsem totiž ani tak cestovat, jako spíš si odpočinout od turistického města plného lidí a uchýlit se do přírody, za prací, která mě těší.

Kde se nachází město Severní Pól?

Vůbec jsem netušila, že na Aljašce takové město existuje, natož pak takhle blízko od mého nového dočasného bydliště. Severní Pól se nachází kousek od města Fairbanks, které je druhým největším městem Aljašky. Navíc pro mě bylo milým překvením to, že se zde nachází dům Santy Clause.

Tam se musím jet podívat! Co na tom, že je začátek října a že jsem nikdy nebyla tak úplně příznivcem těchto komerčních svátků… V souvislosti s objevováním nových míst se nebráním ani tomuto.

Melody a Jerry, starší pár, u kterého jsem bydlela, mi pomohl naplánovat můj volný den. Sami bydleli na okraji města, na opačné straně od Severního Pólu, kde nejezdí žádná veřejná doprava. Nabídli mi, že mě odvezou k místní univerzitě, odkud už se jednoduše dostanu autobusem do centra města. Z centra města pak jezdí autobus do města Severní Pól, který je vzdálený cca 20 km.

Ve veřejné dopravě jsem se otrkala poměrně rychle. Podle vzhledu a nadšení jednoho páru v autobuse jsem poznala, že nejsem sama, kdo jede na brzký vánoční výlet. Ty nadšené oči 🙂

Vzájemně jsme se tak trochu jistili, koukali jsme, kdo kdy vystupuje, aby jsme naši zastávku nepřejeli. Pár se navíc před výstupem z autobusu optal řidiče, kde najdeme zastávku, z které se dostaneme zpět do města. Paráda!

Pro cestovatele

Ve Fairbanks jsou jednotlivé linky veřejné dopravy rozděleny podle barev. Z autobusového nádraží (Transit center) vás doveze zelená linka přímo k domu Santy Clause. V odkazu přikládám .pdf ke stažení s informacemi o časech odjezdu a cenách. Také přikládám výše interaktivní mapku pro lepší přehled města.

DŮM SANTy CLAUSE

krátké INFO

Dům Santy Clause byl postaven a zprovozněn v roce 1952. Není to moc dlouho, ale jistou tradici to má, to se musí nechat. Dům je otevřený celoročně, ale pouze před a během Vánoc – od konce listopadu do konce prosince – v něm najdete samotného Santu s úsměvem od ucha k uchu.

Aktuální otevírací dobu a další informace je lepší si vždy ověřit přímo na oficiálních >> stránkách.

Dům Santy Clause na Severním Pólu

Dům Santy Clause na Severním Pólu

SANTA CLAUS KAM SE PODÍVÁŠ – PROHLÍDKA DOMU

Na obhlídku domu a okolí jsem měla asi 2 hodiny. To vám povím, bylo to až moc, ale i tak to stálo za to. Autobus nás vysadil přímo před domem Santy.

Melody mě vlastně připravovala na to, že tam toho k vidění moc není, že to určitě není na celodenní výlet.

Díky tomu, že jsem vystoupila společně s již zmíněným párem, jsme se nejdříve vrhli na “společné” focení. Teda, co si budeme… je to spíš taková stodola než dům. Ale zas aby se tam ti skřítci a všechna ta Santova kouzla vešli, že?.

U vstupu mě přivítaly dopisy od dětí s malůvkami a přáními. Bylo to úplně roztomilé a kouzelné.

Pak už se ale otevřely dveře do Santova království. Ihned na mě dýchla vánoční atmosféra – vánoční atmosféra obchodního domu v podobě nejrůznějších Santů, kteří na mě koukali snad zpoza všech rohů, vánoční hudby, světýlek, blikátek, ozdob, …

1_santa
1_santa3
1_santa2
1_obchod
1_kreslo

Previous
Next

Když jsem si to tam procházela a prohlížela, poslouchala vánoční hudbu, musela jsem se usmívat. Na jednu stranu to bylo to opravdu hodně komický a na druhou stranu zase krásně vyšperkované. Připadala jsem si jako Alenka v říši divů.

Ještě ten sníh venku k tomu chyběl. Prostě Vánoce v říjnu.

Času jsem měla habaděj, takže jsem si to tam celé prošla, koupila a napsala pár pohledů a bylo.

Dopis pro/od Santy Clause

Jak funguje tahle radost? V nabídce je několik možností:

  • Dopis pro Santu

Máte malé dítko, které věří na Santu Clause? Adresa tohoto domu je jedinečná a opravdická. Všechny dopisy dojdou a některé, jak už jsem zmiňovala, jsou vystaveny na nástěnce při vstupu do domu.

Santa Claus House

101 St. Nicholas Dr.
North Pole, Alaska 99705

  • Dopis od Santy

Pokud si přejete, aby vaše dítko, nebo třeba domácí mazlíček (fakt!), dostalo odpověď na odeslaný dopis, lze zařídit to, aby vám také Santa odpověděl.

V nabídce je několik variant:

– buď si vyberete dopis, který doma můžete vytisknout,

– nebo si vyberete jeden ze speciálních balíčků, které Santa nabízí.

Rozesílá např. kopii dopisu z roku 1952, nebo balíček s malými suvenýry z domu. Myslím, že na výběr je  tak akorát, však se sami podívejte ZDE >>.

  • Pohlednice ihned

V této variantě si při návštěvě koupíte pohlednici, vyplníte a odešlete. Na pohlednici bude speciální razítko od Santy.

  • Pohlednice na Vánoce

Další variantou je ta, že zakoupenou a vyplněnou pohlednici vhodíte do speciální schránky, která je vybrána a odeslána až těsně před Vánoci. Adresát ji tedy dostane až na Vánoce.

To si myslím, že  může být fajnové překvapení.

A kde je rudolf?

Na stránkách je uvedeno, že jsou tam také sobíci. Vydala jsem se je tedy hledat.

Projdete okolo nepřehlédnutelného, mega obrovského nafukovací Santy, který se dme hned vedle domu a hned kousek za ním, by měla být malá ohrada.

Natěšená na sobíky jsem se k ní přiřítila a tak trochu posmutněla. Bylo tam pár sobů, kteří vypadali neskutečně smutně. Oni tam jen tak schoulení leželi na blátě, ani se nehnuli, žádný život a nadšení.

Co bych taky chtěla, hm? Červené nosy a usměvavé tváře?

Smutní sobíci u domu Santy Clause
Smutní sobíci u domu Santy Clause

Santa Claus mi dá razítko do pasu?

Chtěla jsem ale ještě jednu věc…

Melody mi totiž řekla, že mi tam prý dají razítko do pasu za návštěvu domu Santy Clause. Ani mě to nepřekvapilo, když už jsem si jedno takové razítko tiskla po výstupu na Machu Picchu. Od té doby je taky můj pas pěkně vroubkovaný, jak zmoknul, kluk jeden.

Razítko ale nedostanete přímo v domě Santy. Musíte najít poštu a na té vám ho úředník s radostí orazí do pasu, i v říjnu. Juhůůů… Dětská radost nadevše :D.

Razítko v pase

Krásné Vánoce všem

Návštěva domu Santy Clause byl zážitek. Vlastně to splnilo moje očekávání. Poznala jsem kousek nepoznaného, kousek Ameriky, kde jsem nikdy předtím nebyla, Stálo to za to, ať už naladěním se na vánoční svátky nebo uvědomění si jejich odvrácené strany.

Těch odvrácených stran by asi bylo víc (komerčnost, plýtvání jídlem a věcmi, jejich nakupování a konkrétně v případě tohoto místa – uvězněná zvířata vystavovaná jako atrakce).

Na druhou stranu lidé v tyto tmavé dny kráčí k sobě, jsou sounáležití, přispívají a pomáhají druhým lidem v nepohodlí a nejistotě, věří v lidské dobro.

I já věřím, že je světlo v každém z nás, a proto ať už slavíte Vánoce, slunovrat, očekávání příchodu světla v jakékoliv podobě….

🤍 … přeji vám krásné a požehnané dny, prožité v poklidu a radosti s blízkými  🤍

S láskou, Stáňa ♥

1_merry_xmas

Zpět na hlavní stránku >>

 

Na sociálních sítích mě naleznete zde:


Facebook


Instagram