Divoká, nezasažená, jedinečná, odlehlá příroda, rozlehlé hory, modrá jezera a svobodná zvířata, zkrátka a jednoduše – opravdová divočina… i taková může být okolní krajina kolem města Jasper, který se nachází uprostřed národního parku.

To by mohlo být to pravé místo pro tebe…” odpověděl mi kamarád, když jsem přijela do Kanady. Haha… Jediné co jsem věděla bylo, že nechci bydlet ve městě, ale žít v horách. O mém příjezdu do Kanady a o tom, proč zrovna zvítězil Jasper, se můžete dočíst ve starším článku >> Nezávisle a úplně sama do Kanady (2. část).

Jasper je malé, odlehlé městečko, nacházející se ve Skalistých horách. V současnosti v něm žije přibližně 5 500 obyvatel, přičemž toto číslo se během léta čtyřnásobně zvýší, a to především díky návalu turistů z celého světa.

Teď už se ale pojďmě podívat na to, kde se to naše městečko Jasper nachází.

Jasper
Barevný podzim v Jasperu (září)

Jasper v srdci národního parku

Jasper je jediné město nacházející se v Národním parku Jasper, který má rozlohu 11 228 km2. U města se kříží dvě silnice (Highway) s čísly 16 a 93.

Pokud se vydáte po silnici 93 (známá také pod názvem Icefields Parkway) na jih, první město, které na této silnici potkáte, je vzdálené 232 km a jmenuje se Lake Louise. Nejbližší sousední město se nachází na silnici 16 směřující na severo-východ. Jmenuje Hinton a je vzdálené 78 km. No, a pokud se vydáte na západ, po 104 km dojedete do města zvaného Tete Jaune Cache (Žlutá Hlava). Toto město je však více než městem, spíše železniční stanicí a křižovatkou. Klasické město s běžnými službami byste našli o 20 km dále na silnici vedoucí na jih – Valemount.

Dovedete si to představit? Při poslední návštěvě ČR, když si vybavím – za 10 km je tohle město, za 6 km přijedete do téhle vesnice. Vzdálenosti jsou tu opravdu o něčem jiném než v ČR. Na to se ale ještě podíváme za malou chviličku.

Národní park

Všude okolo Jasperu a mezi těmito městy najdete divokou a nespoustanou přírodu, nespočet jezer obklopených převážně jehličnatými lesy, nad kterými se tyčí skalnaté vrcholky hor. Ano, své jméno získaly Skalnaté hory právem.

Podél jednotlivých silnic pak narazíte na poměrně četné množství kempů a upravených pěšin k hikování. O tyto pěšiny se starají tzv. Přátelé Jasperu (Friends of Jasper). Jsou to především místní nadšenci a dobrovolníci, ktěří díky své píli zpřístupňují zdánlivě nepřístupná místa.

Jasper National ParkBarevný podzim v Jasperu (září) 

Divoká příroda

Nádherná… ♥♥♥

 

DSC_9153
DSC_0153
DSC_9454
DSC_9255
DSC_9439
DSC_9388
DSC_9354
DSC_9868

Previous
Next

DSC_9952
stanislava ve svete
DSC_9419
DSC_9278
DSC_9787

Previous
Next

srovnání: Národní park Jasper vs. ČR

Baví mě vidět a srovnávat to, jak je Kanada obrovská. Pro mnohé je to nepředstavitelné, vlastně i pro mě, a proto jsem vytvořila takovýto obrázek pro srovnání.

Národní park Jasper (znázorněn oranžově) se nachází v provincii Alberta. Jeho západní hranice leží na hranici se sousední provincií Britská Kolumbie. Kanada se skládá z 10 provincií a 3 teritorií.

Poloha samotného města Jasper, se severní zeměpisnou šířkou 52.8737°, odpovídá např. evropskému Berlínu. Praha leží na 50. rovnoběžce.

Jasper se nachází v cca 1 000 m n. m. Okolní vrcholky pak dosahují okolo 2 000 – 3 000 m n. m., a to zásadně ovlivňuje místní počasí.

Pro zvětšení obrázku na něj klikněte 🙂

 

 

 Jasper a jeho základy – historie

První psaná zmínka o putování údolím kolem řeky Athabasky, která protéká okolo města, pochází z roku 1810. Nedaleko města byl v roce 1813 postaven první dům, který nesl název Jasper House (podle jména jednoho z úředníků Severo-Západní společnosti) a který sloužil jako zastavení se pro obchodníky s kůžemi putujícími na sever. Tento dům byl však v roce 1884 opuštěn a to proto, že v té době trh s kůžemi již velmi upadal.

Díky stavbě Severní trans-kanadské železnice, která v roce 1911 dosáhla dnešního města Jasper, byly položeny právě na tomto místě základy nové železniční stanice se jménem Fitzhugh (dle více prezidenta Grund Trunk společnosti stavící železnici), která tak dala vzniknout novému městu s jeho původním názvem. Dnes se alespoň jako připomínka tohoto názvu jmenuje místní čtrnáctideník.

►      významné letopočty

1914 – Nejstarší budova v Jasperu byla postavena v roce 1914. Touto budovou je současné informační centrum, které původně sloužilo jako administrativní budova místního parku.

1928 – V tomto roce byla započata výstavba silnice spojující Edmonton (hlavní město provincie Alberta) a Jasper. Otevření se dočkala o tři roky později v roce 1931.

1930 – Národní park Jasper byl v tomto roce vyhlášen na místě, kde byl původně vymezen Jasper Forest Park (1907).

1940 – V roce 1940 byla dokončena a otevřena silnice spojující Jasper s Lake Louise.

►      Nejstarší budovy v jasperu

Nejstarší budovou v Jasperu je současné informační centrum postavené v roce 1914, které původně sloužilo jako administrativní budova místního pakru. V roce 1925 byla postavena budova železniční zastávky, 1928 budova národní banky, v které dnes sídlí pobočka CIBC.

 

Jasper
Původní uvítací tabule Jasperu
Jasper Info centre
Jasper Informační centrum
Jasper tfin station
Železniční zastávka 1
Jasper
Železniční zastávka 2

Previous
Next

Jasper a jeho přilehlé okolí

Město leží v nadmořské výšce 1 060 m n. m. Kolem města teče řeka Athabasca, která pramení ze známého a lehce dostupného ledovce Athabasca, který se nachází přibližně 100 km na jih od města.

Význámné vrcholky

  • Nad městem se tyčí dominantní hora Pyramid (2 766 m), pod kterou jsou dvě krásná jezera Pyramid a Patricia. Na tuto horu vede 32 km náročný trail, který lze z části zdolat, a tím pádem i časově zkrátit, na kole.
  • Nejvyšší horou viditelnou z Jasperu je majestátná Edith Cavell (3 363 m), která je celoročně zakrytá sněhem. Během léta se dá k jejímu úpatí snadno dostat úzkou silnicí.
  • Další významnou horou tyčící se nad městem Jasper je Whistlers Mountain (2 181 m). Na tuto horu bylav roce 1964 zprovozněna lanová dráha s názvem Skytram. Horní část lanovky je umístěna pod vrcholem hory, je krásně vidět z města a zároveň se zde nachází restaurace. Na tuto horu vede dle mého názoru jeden z jednodušších hiků v okolí. Tím, že je tento vrchol jednoduše dostupný, je tedy i dost turisticky vytížený.
  • Roche Bonhomme alias Old Man (2 500) – to je velká láska.
  • Signal Mountain (2 260 m) a Mount Tekarra (2 660 m) – viz první podzimní obrázek Jasperu :).

 

Edith Cavell (3 363 m)
Edith Cavell (3 363 m)
Jasper - Old Man
Old Man
Pohled na město z hory Old Man
Pohled na město z hory Old Man
Skalnaté štíty hor
Skalnaté štíty hor
Lanovka na horu Whistlers
Lanovka na horu Whistlers
Nad mraky
Nad mraky
Zimní výhled na horu Pyramid z Whistlers Mt.
Zimní výhled na horu Pyramid z Whistlers Mt.
Letní výhled z Whistlers Mt.
Letní výhled z Whistlers Mt.
Restaurace na horní stanici lanovky
Restaurace na horní stanici lanovky

Previous
Next

Jezera

Jezera jsou v létě využívána pro rekreační účely, zatímco v zimě slouží jako kluziště či běžkařská dráha.

Mezi nejjednodušeji dostupná jezera patří již výše zmíněná Patricia a Pyramid, která jsou vzdálená pouhých 3, resp. 4 km od města. Mezi další dvě velice jednoduše dostupná a oblíbená jezera patří ta, která leží na druhé straně břehu řeky, Edith a Anett.

Příjemnou a nenáročnou procházkou se lze projít v Údolí pěti jezer, které se nachází pouhých 10 km od města. Údolí nabízí nejen nádherné výhledy a blankytnou modř, ale také možnosti koupání.

Jasper - Údolí pěti jezer Nádherné barvy jendoho z pěti jezerJezero Maligne je velice populární a krásou oslňující. Jedná se o největší jezero v kanadkých Rockies na jehož druhém konci se nachází Spirit Island, na který se lze vypravit výletními loděmi. Toto jezero je od Jasper vzdálené 75 km. Výhledy od jezera však stojí za návštěvu.

Po cestě k jezeru Maligne se nachází další úžasné jezero Medicine, které má svůj podpovrchový odtokový systém.

Maligne Lake
Maligne Lake
Medicine Lake

Previous
Next

Kaňon a vodopády

V okolí Japseru je několik kaňonů, ani jeden z nich však nedosahuje takové výšky jako Maligne kaňon, kterým protéká řeka Maligne vytékající z již zmíněného stejnojmenného jezera. V některých místech nabízí pohled dolů do svých útrob z výšky až 55 m.

Mezi zajímavé vodopády, i když turisticky opravdu hodně vytížené, patří Athabasca Falls, které jsou přibližně 35 km vzálené od města.

Jedná se o nejhlubší kaňon v celých kanadských Rockies.

Lyžařský areál

Rodinné lyžařské středisko v Jasperu je nejvýše položeným lyžařským střediskem v Rockies v nadmořské výšce 1 698 m. Nejvyšší horou tohoto malého areálu se sedmi lanovkami je hora Marmot (2 612 m).

Lyžařská sezóna tu probíhá od poloviny listopadu do začátku května.

Pouhých sto let zpět

Představa, že toto město bylo založeno těsně před začátkem první světové války v Evropě, je pro mě až dechberoucí. Díky tomu si můžete jednoduše představit, jak je tato krajina nedotčená a zdivočelá. Auta tu jezdí opravdu jen necelých sto let. Předtím sem lidé zavítali na koních, popř. využívali kánoe pro splavení řek. Taková romantická představa a přitom to není tak dávno.

Tak si říkám, jak to pak musí vypadat tam na severu? Na tom úplným severu? Snad se tam taky jednou vydáme :).

O samotném městě Jasper a jeho centru bych ráda napsala samostatný článek. Tak snad příště.

Prozatím se můžete podívat do jednoho ze starších článků o tom, jak se toto město změnilo během začátku šíření koronaviru >> Kanada v době viru. Pokud vás zajímá více informací o Kanadských Rockies, sepsala jsem pro vás příručku, ktereou si můžete stáhnout do kapsy :).

Tak brzy navi, s láskou,

Stáňa ♥


stanislava ve svete


Chci vědět víc o KANADSKÝCH ROCKIES

Zpět na hlavní stránku se dostanete tudy:

 

Na sociálních sítích mě naleznete zde:


Facebook


Instagram