Dnes vás vezmu na parádní výlet, který je nejlépe uskutečnit na přelomu května a června. Ptáte se proč? Jde o výlet na kole, to za prvé, a za druhé, v již zmíněném období je tato silnice, jindy hojně turisticky oblíbená trasa, uzavřena pro auta. Ano, jak už ze samotného nadpisu víte, jedná se o výlet na kole k Edith Cavell.

Edith Cavell je nejvyšší hora v okolí Jasperu a už jsem se o ní zmínila v článku o Jasperu, na který se můžete podívat >> ZDE. O něco málo více se s vámi podělím ihned, proto čtěte dále.

nepřístupná edith cavell

     >> O Edith Cavell

Hora Edith Cavell se tyčí do výšky 3 363 m n. m. a je vzdálená přibližně 21 km na jih od města Jasper. K tomuto turisticky velmi oblíbenému místu byla vybudována přístupová silnice s parkovištěm už ve dvacátých letech minulého století.

V současnosti můžete u hory pozorovat zblízka hned dva ledovce. Jedná se o ledovec Angel (v překladu anděl), který jakoby visí nad jezerem Cavell a druhým ledovcem Cavell. Býval tu však ještě třetí ledovec, který se jmenoval Ghost (duch). A o něm si budeme vyprávět.

Ještě předtím vám ale povím, že tyto ledovce dříve tvořili jeden jediný ledovec, který na začátku 18. století sestupoval do údolí až k dnešnímu parkovišti.

     >> důvod Uzavření silnice

Ledovec Ghost, který dnes už na hoře neuvidíte, visel ve výšce 2 800 m n. m. nad jezírkem a ledovcem Cavell. V roce 2012 se však v noci z 9. na 10. srpna utrhl, spadl do jezera pod ním a způsobil obrovskou vlnu, která poničila původní cestu z parkoviště k jezeru, část parkoviště a další vybavení.

V srpnu roce 2014 se opět pádem ať už části ledovce Angel či suti z hory (neví se přesně) zvedla druhá vlna, která opět opravené místo poničila. Park se rozhodl toto místo uzavřít a spojit opravy s opravou jednoho zastaralého mostu na přístupové silnici. Od té doby byla tato silnice zpřístupněna pouze pro turisty navštěvující Tonquin Valley a to až do roku 2019, kdy se opět celá otevřela pro veřejnost.

V této zprávě zpracované parkem se můžete dočíst stručné a jasné informace o celé události v roce 2012. Doporučuji do ní nahlédnout, pokud se chcete o této události dozvědět více, hlavně přiložené fotografie jsou opravdu vypovídající.

Zajímavé je např. to, že hladina jezera po této “vlně” poklesla o téměř 12 m.

Pád ledovce Ghost do jezera (R. Wedgewood, 2014)

kdy je výlet na kole k Edith Cavell možný a proč?

     >> Sezónní uzavření silnice

Silnice odbočující z panoramatické silnice 93A bývá přes zimu uzavřena, jednak z důvodu sněhové nadílky a jednak z důvodu ochrany sobů caribou, kteří se nachází v Tonquin Valley. Tonquin Valley Trail je jeden z nejoblíbenějších hiků v okolí Jasperu, který začíná na parkovišti, právě na konci této přístupové silnice.

 Oblast uzavření v roce 2022 – Tonquin caribou Range (Parks Canada)

Každou zimu byla silnice uzavřena přibližně do půlky března. Letos (rok 2022) se však pracovníci a ochranáři Národního parku rozhodli tuto silnici uzavřít až do poloviny května. Dříve bylo možné Tonquin Valley navštívit i v zimě a předjaří. Dobrodruzi vyráželi buď pouze na lyžích, na kole a lyžích, anebo na kole a sněžnicích do tohoto krásného údolí. Bohužel od letošního roku se vše změnilo a tato přístupová trasa byla uzavřena.

     >> Otevření v roce 2022

Letos se bude možné na silnici k Edith Cavell vydat na kole už za pár dní a to 15. května. Každý rok se datum otevření mění, proto se vždy doporučuji podívat na aktuální stav otevírání silnic v okolí Jasperu na tomto >> odkaze. Na podzim se zase stává, že je silnice uzavřena z důvodu sněhové nadílky dříve.

Otevření Cavell Road v roce 2022.

Pokud by vás zajímali fascinující fotografie a historky vyprávěné místními horaly nebo jejich potomky o Tonquin Valley, pak vám doporučuji nahlédnout do FB skupiny Tonquin Tales and Tributes.

Kde si můžu v jasperu půjčit kolo?

V Jasperu je hned několik možností, kde si můžete půjčit kolo. Jsou tu specializované prodejny, které většinou poslouží kvalitnějším kolem, ale maličko dražší cenou. Je tu však i obchod se sportovním oblečením, kde bude cena nižší, avšak kvalita kola (možná) menší.

Cena půjčení kola na den se pohybuje kolem $50 + daň.

     >> Vicious cycle

Odkaz na půjčovnu kol s cenami >> ZDE. Právě v tomto obchodě jsem si půjčila kolo (na jiný výlet), které bylo naprosto úžasné a jelo skoro samo. Cena za kvalitu se vyplatí.

     >> The bench bike shop

Tento obchod s koly se pyšní tím, že si v něm můžete půjčit kolo celoročně. Jde o obchod, který vlastní místní cyklo nadšenec a co je LOCAL, to se počítá. Zatím nemám osobní zkušenost, ale určitě bych neváhala a nakoukla >> ZDE.

     >> JASPER SOURCE FOR SPORTS

Takto se jmenuje obchod se sportovním oblečením, který se nachází kousek od Hostelu Downtown. Odkaz na stránky obchodu přikládám >> ZDE. O malinko nižší cena odpovídá kvalitě kol, alespoň dle mé zkušenost

Jak moc je to na kole k Edith Cavell náročné

Trasa je dlouhá celkem 14.1 km s převýšením 540 m.

Za sebe říkám, že trasa není nijak náročná. Nejnáročnější výšlap vás čeká přímo na začátku, kde je jedna zatačka za druhou, hotová norská trolí stezka. Na prvních čtyřech kilometrech vás tedy čeká stoupačka a převýšení skoro 200 m, poté už je to takové pomalé příjemné stoupání lesem.

Ke konci se vám pak začnou otevírat nádherné výhledy a ten klid a samota určitě stojí za to. Akorát… Bacha na medvědy :).

Procházka na vyhlídku

Z parkoviště, kam na kole k Edith Cavell dojedete, se pak ještě můžete vydat na procházku k nově vybudované vyhlídkové plošině. Ujdete vzdálenost asi 600 m s převýšením přibližně 75 m. Tato krátká procházka už je taková třešnička na závěr vašeho výletu.

Z vyhlídkové plošiny uvidíte nejspíš ještě úplně zamrzlé jezero Cavell s Cavell ledovcem a také zasněžený ledovec Angel.

V tuto dobu jsou Cavell Meadows, odkud jsou nádherné výhledy po okolí ještě zavřené, ostatně většinou až do poloviny července.

naše zkušenost

Jakmile jsem uslyšela o možnosti vyjet na kole k Edith Cavell po silnici, která byla šest let z důvodu oprav uzavřená, ihned jsem byla pro. Tam se musíme jet podívat. Turisticky populární místo, které bylo už pár let uzavřené, to bude nádhera! Jen si představte tu panensky nedotčenou přírodu. Ehm… To byla krásná představa. To by tam ale alespoň dvacet let předtím nemohl nikdo vstoupit a za tři roky se obnova přírody koná, ale trochu v jiném měřítku, než jsem si myslela.

     >> půjčení kola

Kola jsme si pro tento výlet zapůjčili u Jasper Source for Sports. Tato varianta je o maličko levnější než obchůdky přímo s koly, jak jsem už zmiňovala výše, a bohužel se na tom odrazila i kvalita kol. Timova šlapka po cestě robila jakousi neplechu. Pokud si dobře vzpomínám…

A pak už jen stačí šlapat a šlapat. Opravdu to ale nebylo tak náročné. My si pro tento výšlap vybrali poslední den před otevřením silnice. Sluníčko hřálo o něco víc, než kdybychom jeli už v květnu, to zajisté. To byla paráda.

     >> kochání

Procházka na vyhlídku trochu ulevila nohám. To bylo taky moc fajn. Tam jsme si krom vyhlížení dali i malou sváču a i přesto, že nově nainstalovaná cedule nedoporučuje scházení k jezírku, vydali jsme se na malý průzkum po okolí. Jak jsem zjistila za poslední roky, spousta lidí je zvědavá stejně jako my a předešlé události je ani trochu neodradí.

Snad při každé návštěvě, jsme na vyhlídce spatřili malého chipmanka, proto mějte oči na pozoru. I když oni se rádi o pozornost přihlásí sami. Jen prosím nekrmit. To nemám ráda… Však víte.

Les se začíná otvírat

Já osobně to šlapání tak nějak miluju a proto takový výlet na kole pro mě byla naprostá bomba! I přesto, že jsme žádného medvěda nepotkali… Odměnu na konci v podobě svačinky, výhledů na ledovce a na majestátní Edith Cavell si zajisté vychutnáte mnohem intenzivněji. A ten sjezd zpátky. Johoooou!

S láskou, Stáňa ♥

Zpět na hlavní stránku >>

 

Na sociálních sítích mě naleznete zde:


Facebook


Instagram