To je doba! Všichni šijí roušky, ať už na stroji nebo v ruce. Všichni šijí roušky všem. To je krása. Co takhle zkusit vyzkoušet něco nového? Taková jednoduchá taška z trička, ta je ušitá jedna dvě.
Mám to štěstí, že se momentálně pohybuji v Kanadě a šití roušek se tu až tak nešíří, zato dodržování sociální vzdálenosti se tu šíří docela dost. V našem malém městečku bylo zatím identifikováno pouze sedm případů a doporučení nosit roušky od předních kanadských lékařů přišlo teprve dnes – 6. 4.
Sociální sítě vířily rouškami a já jsem dostala takovou chuť to vyzkoušet. Vyzkoušela jsem a jsem ráda, že už nemusím více. Zkoušela jsem ušít několik různých druhů. Nejdříve jsem zkusila ty obyčejné – jednovrstvé skládané, a potom ty s kapsičkou na filtr. Podařilo se mi jich dokončit asi 10. Nějaké pro kamarádku, co odjížděla s přítelem na rychlo do Čech, a pár pro nás. Kdyby to tu náhodou vypuklo také.

Uf uf, byl to boj. Párkrát jsem šla spát opravdu naštvaná. To když jsem si gumičky přišila na špatnou stranu látky, a po otočení byly místo venku uvnitř atp.
Byla to zábava, ale zatím mi to popravdě řečeno úplně stačilo. Proto jsem se také vrátila zpět k něčemu jednoduššímu a rychlejšímu, čímž je míněna právě ta jednoduchá taška z trička.
Není to jen obyčejná jednoduchá taška z trička, ale jde tu o pomoc Matičce Zemi
Během této rouškové solidární situace mě napadali zvláštní myšlenky. Co kdyby se všichni, stejně tak jako se starají o ostatní, o roušky, o hygienu, o vnitřní světy, zpomalení, začali starat o naši planetu? Starali se o to:
- nekupovat věci v plastech – pastech.
- využívat hromadnou dopravu nebo jezdit do práce na kole.
- neplýtvat jídlem a další…
Dalo by se takových věci jmenovat spousta a s tím ke mně přišel nápad. Co si takhle ušít vlastní tašku, díky které mohu ušetřit spotřebu pár plastových pytlíků?
Miluji tvoření, je to takový útěk do jiné reality, a ráda bych s vámi toto tvoření sdílela. Věřím, že někdo má stejné kreativní choutky jako já, a jelikož jsem nedávno jednu takovou tašku šila, ráda bych s vámi dnes podělila o ten úplně nejjednodušší způsob výroby nákupní tašky. Potřebovat budete akorát nějaké staré tričko.
Jak jsem k šití tašky z trička přišla
Stalo se to tak… Loni jsem pracovala v papírnictví u paní Sonji, která tady v Jasperu spolu s dalšími kamarádkami založily skupinu na podporu redukce plastových tašek. Jejich skupina se nazývá Saving Mountains of Plastic. Loni v zimě se v místní škole začala scházet skupinka žen, ale i mužů, která pomocí šicích strojů šila tašky z triček. Na tašky jsme pak tiskly tiskařskou barvou i naše logo.
Díky horlivým ženám ve skupině se nakonec podařil prosadit zákon o zákazu používání plastových tašek ve městě. Jupipííí! Až na ten vír, který nám to teď pěkně překazil.


Zmínila jsem, že na výrobu tašky budete potřebovat pouze staré tričko, které už nebudete nosit. To by pak jaksi moc nešlo. Já použila jedno žluté tríčo, mé milované, které se mnou procestovalo celou Jižní Ameriku. Dlouho se mnou žilo i v Kanadě, ale ten flek na hrudi, už fakt schovat nešel. Proto jsem se ho rozhodla využít k dalšímu účelu – UPCYKLOVAT.
V naší malé továrně ve škole jsme používali trička z místního second handu. Lidé, kteří sem přijíždějí pouze jako sezónní pracovníci, tam nechávají tisíce triček, která se nemají možnost prodat. Tyto trička se odvážejí buď do většího města na prodej, anebo jsme je využívali my pro tvorbu tašek.
Výrobou těchto jednoduchých tašek byla snaha o osvětu, že plast je past, a není tak úplně nutný. Tašky byly k dostání v dvou místních prodejnách potravin zadarmo. Buď jste si je mohli nechat a využívat dále pro svoji potřebu, anebo je při dalším nákupu vrátit. To kdyby si někdo svoji tašku zapomněl přinést s sebou.
Druhé klasičtější tričko, na kterém bych ráda ukázala postup, mám právě také z již zmiňovaného second handu.
Jde se na věc, tedy na tričko…
Na začátek to chce kuráž dodávající citát:
Když posloucháš svůj vnitřní hlas, který ti říká “neumíš malovat”, pak maluj, a ten hlas ztichne. (Vincent van Gogh)
Potřebovat budete:
- staré tričko
- šicí stroj nebo jehlu a nit
- nůžky


Postup je následující:
Žluté tričko má ideální střih. Jediné, co je u tohoto trička nutné udělat, je sešít ho ve spodní části. Nejdůležitější věcí, na kterou já dost často zapomínám, je tričko před šitím obrátit na ruby. Na obrázku jsem místo šití naznačila červenou čárou. Já si tuto část trička vždycky raději sešpendlím a tím naznačím kudy kam šít.
Pokud byste chtěli tašce udělat dno, jednoduše ho vytvoříte sešitím spodních rohů trička. Roh trička musíte nejdříve přehnout napříč, švy k sobě, a poté stačí kousek růžku prošít a nadbytek látky ustřihnout. Přikládám obrázek.
U druhého trička je potřeba trošku upravit také vrchní část. No asi tak, aby vypadala jako u trička žlutého. Odstřihnete rukávy a uděláme větší výstřih. Spodní část sešijete úplně stejně, jako u trička předešlého. A opět nezapomenout otočit naruby. Nic jiného se zde šít nemusí.
Mně ale bylo trošku líto toho obrázku, a proto jsem výstřih udělala mnohem větší a obrázek přišila do spodní části trička. Na to, že to bylo tričko dámské velikosti M, tak musím říct, že bylo fakt mega!






A co když nemáte šicí stroj?
Pro ty, co nemají doma šicí stroj a nechce se jim šít tričko ani jehlou s nití, mám tu ještě jednu variantu.
Vršek trička vystřihněte úplně stejně jak bylo zmíněno u předchozího návodu. Spodní část trička pak nastříhejte na malé proužky tak, jak je to ukázáno na obrázku. Následně můžete jednotlivé střapce začít dělat malé uzlíky a „sešít“ tak tričko dohromady. Zde už je jedno, jestli si tričko otočíte na ruby, nebo ne. Mně osobně se líbí uzlíky se střapci nechat venku.
Přeji vám příjemné tvoření a zábavu.
A co dál?