Po zjištění, že jsem těhotná, jsem šla vlastně vůbec poprvé v zahraničí k doktorovi. Vůbec jsem nevěděla kam mám jít, jak to tu chodí a v tu chvíli mě napadalo asi dalších tisíc otázek. Proto bych zde s vámi ráda sdílela to, jaké jsou možnosti během těhotenství a porodu v Kanadě v provincii Alberta.
Já osobně jsem chtěla mít co nejpřirozenější porod bez jakýchkoliv zásahů, nemocničního prostředí jsem se bála, opravdu jsem z něj měla strach, díky různým historkách o skákání doktorů po břiše, nástřihu, urychlování porodu léky, atd. V té době jsem si porod v nemocnici představovala asi jako tu nejhrůznější věc. Na druhou stranu možnost rodit doma, která tu je také běžná, jsem nechtěla, a proto jsem se začala pídit i po dalších možnostech.
Od pradávna ženy rodily v klidu a známém, milém prostředí svého domova.
Na začátek bych ještě ráda zmínila to, že je to můj čistě subjektivní pohled na věc, který se samozřejmě nemusí týkat každé. Druhou věcí je ta, že tento pohled je ukázkou porodnictví v provincii Alberta. Každá provincie je tu téměř samostatná jednotka, takže v sousední provincii může být vše úplně jinak.
A teď už se spolu pojďme podívat na možné pečovatele během těhotenství.
Jsem těhotná, kde se mám hlásit?
V případě těhotenství v ČR bych se pravděpodobně objednala ke své gynekoložce. Zde v Kanadě jsem ale žádnou gynekoložku neměla a z hledání na internetu jsem vlastně ani moc moudrá nebyla, teda… tehdy jsem vlastně ani moc nevěděla, co konkrétně hledám.
Naštěstí tu byl Tim, můj muž, který mě nasměroval na místní klikniku v Jasperu, kde jsem navštívila tzv. rodinného doktorova, což je něco jako obvodní lékař v ČR. Na místní klinice funguje několik doktorů, takže pokud jste tam ještě nikdy nebyli, jednoduše vám jednoho přiřadí, ať už tam jdete s čímkoliv. Takže první možností je
- RODINNÝ DOKTOR
Mezi další možnost patří přihlášení se přímo k doktorce/ovi, který vás bude rodit. V našem městě je nemocnice opravdu malá a porodnice tu byla zrušena v roce 2004, škoda. Nejbližší porodnice je v sousedním městě Hinton, které je vzdálené 75 km, a kde také ordinují porodníci.
- PORODNÍK/CE
Dalšími možnostmi, které se v Kanadě nabízejí je porod doma nebo v porodním domě, které však nejsou v každé provincii povolené (odkaz na přehlednou tabulku přikládám ZDE >>).
V takovém případě je nutné si sehnat porodní asistentku (midwife). Vaše porodní asistentka, která je s vámi od počátku těhotenství až do konce šestinedělí je školená a licencovaná státem, přičemž porod doma nebo v porodním domě je možný pouze v takovém případě, že máte nízkorizikové těhotenství. Porodní asistentka vás může porodit i v porodnici. V tom případě platí, že u porodu může být pouze porodní asistentka, anebo doktorka.
- PORODNÍ ASISTENTKA
Něco navíc
A ještě tu zmíním nakonec jednu osůbku, kterou je dula. Dula je žena, která je s vámi jak během těhotenství, tak i během porodu a v šestinedělí. Dula je zde pouze jako vaše podpora, pravá ruka, komunikuje s porodníkem např. také porodní přání, pokud vy už nejste schopná. Před samotným porodem se s ní několikrát sejdete a ona vám dá různá doporučení na cvičení, literaturu. Není to ale osůbka, která vás bude rodit. Píšu to jenom proto, že já si to právě až do schůzky s dulou myslela.
- DULA
Kde mohu rodit?
Jak už z textu výše vyplývá, v provincii Alberta jsou tři možnosti, kde lze rodit:
- PORODNICE
- PORODNÍ DŮM
- DOMOV
Pro porodní dům je charakteristický porod v respektu, radosti a s odbornou láskyplnou podporou. Porodní péči v porodních domech poskytují porodní asistenstky od počátku těhotenství do konce šestinedělí.
V Albertě jsou celkem čtyři porodní centra – v Edmontonu, Calgary, Rocky Mountain House a Plamondon. Více info ZDE >>.
Pokud vím, možnost rodit v porodním domě v ČR momentálně není. Pokud by vás toto téma zaujalo, přikládám odkaz na projekt Ať stojí! s více informacemi o porodních domech, či centrech. Zároveň je na tomto odkazu možné podepsat petici za otevření porodních domů v ČR. ZDE >>
Na tomto odkaze pak najdete přehlednou tabulku, ve které lze zjistit, jaké možnosti jsou v ostatních provinciích.

Co mi během těhotenství a porodu v kanadě hradí pojišťovna?
V celé Kanadě funguje univerzální lékařská péče, což znamená, že každému se zde v Kanadě dostane základní péče zdarma. Jde ale opravdu jen o základní péči. Zubaře, očaře, fyzioterapeuta a další si hradíte sami.
V naší provincii Alberta je pojištění zdarma pro všechny, kdo tu mají trvalý pobyt nebo pracovní povolení. Toto pojištění tedy hradí úplně vše včetně návštěvy doktorů, ultrazvuku i porodu. Zároveň toto pojištění hradí i porodní asistentku, dulu si musíte zaplatit sami. Stejně tak jako u volby doktora a místa porodu, platí v každé provincii jiná pravidla, a proto je dobré si tyto věci ověřit.
Nemám pojištění
Pokud chcete rodit v Kanadě a na pojištění nemáte nárok, může výše poplatku za přirozený porod být $2000 (1 CAD – cca 17 CZK) a pokud by došlo na porod císařským řezem, cena se pohybuje okolo $5000 (někde jsem našla, že i snad $10 000). Pravděpodobně se výše poplatků také mění dle provincie.
Návštěvy doktora v těhotenství
Na prohlídky k doktorovi se chodí ze začátku těhotenství jednou za měsíc a ke konci těhotenství pak každých čtrnáct dní.
Na první prohlídce vyplníte dotazník ohledně vašeho zdraví, udělají vám rozbor krve a moči, změří tlak a také obdržíte gratulaci k těhotenství :). S každou další prohlídkou vás pak zváží, změří bříško metrem a také ho občas někdo prohmatá, aby zjistili jak miminko roste, popř. jak je natočené, udělají rozbor moči, poslechnou srdíčko miminka, změří tlak. To je myslím vše, žádné vnitřní kontroly neprobíhají.
Jediné co mě na těchto prohlídkách vadilo bylo to, že se mě pokaždé ptali, jestli piji alkohol, kouřím, nebo beru jiné drogy, a jestli už jsem se nechala očkovat proti chřipce (teď je situace samozřejmě úplně jiná). Pokaždé… Zvláštní, nemyslíte?
ULTRAzvuk
Na ultrazvuk se jde během těhotenství dvakrát, pokud nenastanou nějaké problémy. Poprvé se jde hned na začátku těhotenství a po druhé asi ve 4. měsíci, kde zjišťují genetické vady, pohlaví, atd.

Porodní doktorka
Měsíc a půl před porodem jsem pak navštívila poprvé svoji porodní doktorku a poté po měsíci ještě jednou. Během těchto návštěv jsme se seznámili s průběhem porodu, také jsem se ptala na spoustu otázek a konzultovala s ní má porodní přání (to, že bych chtěla přirozený porod, atd.).
Také jsem se byla podívat v porodnici, abych se seznámila s prostředím, které mě předtím tolik děsilo. Sestřička, která nám ji ukazovala byla moc milá. Pak sloužila i v den porodu, takže to bylo dvojí vítězství. Vidět tam známou tvář bylo moc fajn. Doporučuji.
PO PORODU
Po porodu chodíte na kontrolu opět k vámi zvolenému doktorovi. Pokud si dobře pamatuji, my šli během prvního týdne od porodu a poté na konci šestinedělí. Mezitím u nás doma byla ještě sestra, která přišla zkontrolovat nás oba, zda vše zvládáme, kojení, moji psychiku, atd. Také mi několikrát volala a ujišťovala se, že jsme ok.
Mateřská a rodičovská dovolená v kanadě
Mateřská dovolená v Kanadě trvá přibližně rok a kousek, níže vysvětlím blíže proč píšu přibližně.
Abyste během mateřské nebo rodičovské dovolené dostávali podporu od státu, musíte se sami registrovat v rámci Employment insurance benefits. Podmínkou pro to, abyste měli na podporu nárok bylo v mém případě před nástupem na mateřskou odpracovat 600 h v uplynulých 52 týdnech. Dnes už je to opět jinak, myslím, že stačí odpracovat 120 h, ale vše je dobré si ověřit na výše uvedené stránce.
Drobný a důležitý poznatek: Pokud máte jedno miminko, můžete zažádat o mateřskou, ale pokud budete mít druhé miminko ihned po prvním a neodpracujete stanovený počet hodin, pak na další podporu nemáte žádný nárok. To mi přijde jako opravdu dobré vědět.
Na mateřskou dovolenou se může jít nejdříve 12 týdnů před termínem porodu, ale samotná finanční podpora pak trvá 15 týdnů. Výše mateřského příspěvku se vypočítá na základě výše vašeho příjmu (myslím, že je to 55% ve výši vašeho platu).
Délka pobírání podpory na rodičovské dovolené pak závisí na tom, zdali si zvolíte standardní délku nebo rozšířenou:
- standardní 35 týdnů, nebo
- rozšířená 61 týdnů.
Celkem tedy na mateřské a rodičovské rozšířené dovolené můžete být až 76 týdnů, což je skoro rok a půl. Zajímavé je to, že s partnerem můžete rodičovskou dovolenou sdílet. Partner si může vzít až 5 (pro standardní délku), resp. 8 týdnů (v rámci rozšířené) rodičovské dovolené. On pak dostává podporu myslím 50% z částky svého platu.
Osobní zkušenost: Při vyplňování žádosti o mateřskou a rodičovskou podporu jsem udělala nějaký překlep, který poté způsobil to, že mi volal sociální pracovník a také mému zaměstnavateli, aby se zjistil, jak to opravdu je. Takže pozor při vyplňování!
Pán byl ale jinak opravdu milý a nesnažil se mě o mateřskou připravit, jak jsem si představovala. Spíš mi chtěl pomoci. heh.
kdy se chodí po porodu domů
Po přirozeném porodu je běžné jít z nemocnice hned druhý den domů. Pokud žena potřebuje, je možné jít domů později, na druhou stranu je možné odejít ihned po porodu. Sestřičky jsem se ptala i na tuto možnost… odpověděla mi, že u prvorodiček to úplně nedělají, ale pokud jste druhorodička a více, a máte takové přání, pak je to ok. Důležité je ale potom zajít druhý den s miminkem buď do nemocnice, nebo k doktorovi na odběr krve, kterou mu berou z patičky.
V případě porodu císařským řezem je běžné jít domů po 3-5 dnech.
Pár faktů o porodnictví v Kanadě
Osobně jsem si o těhotenství a porodu zjišťovala opravdu hodně informací. Začala jsem samozřejmě tím jak by měl takový přirozený porod probíhat (hodně jsem čerpala z knihy Ina May Gaskin – Guide to Childbirth), ale také to, jak to tady v Kanadě vlastně funguje. Osobně preferuji otevřenost, upřímnost a zároveň mám ráda připravenost. Proto jsem si vyhledávala i informace, které mě v tu dobu možná i trochu vystrašily. Co mi ale přišlo důležité bylo to, že se v mém případě tyto strachy vůbec nepotvrdily.
Uf… Jde to – přirozeně i v porodnici. 🙂
Zde opravdu jen ta základní, pro mě však zásadní, fakta
V letech 2015/2016 bylo v Kanadě narozeno 27.6 % dětí císařem. V roce 2018 tohle číslo stouplo na 28.8 %, což je číslo srovnatelné s ČR. To znamená, že skoro každá třetí žena rodí v porodnictví císařem.
Já neříkám, že porod císařem nebo jiné intervence během porodu nejsou potřeba. Jsou a věřím, že zachraňují životy. Také jsem si vědoma toho, že každá žena je jiná a má jistě i jiná přání a potřeby. Jen mi některá ta čísla, kde se srovnávají různé intervence, přišla opravdu velká v porovnání péče porodníků s péčí porodních asistentek (viz šedé pole grafu níže z roku 2016). V grafu jsou také uvedeny ceny porodů v provincii Alberta.
Nechci tu moc nikoho strašit, a proto jen pro toho, koho by zajímalo více, přikládám odkaz s dalšími statistikami ZDE >>. Na internetu toho je pak k dohledání spousta. Myslím si, že je fajn být informována a zároveň vědět co chci, protože každý má přeci svou vlastní cestu :).
Pokračování příště…
Jsem moc ráda, že jsem nakonec zjistila, že se není čeho bát. Měla jsem tu možnost zažít přirozený porod probíhající v nemocnici za přítomnosti mého partnera, porodní doktorky a porodní sestřičky. I přesto, že některé podmínky nebyly úplně ideální jako např. to, že jsem při cestě do 75 km vzdálené porodnice musela přemlouvat ještě nenarozené miminko, aby chvilku počkalo, jsem byla opravdu ráda, že se vše stalo právě tak, jak se stalo.
Taky jsem ráda, že jsme to všechno stihli ještě před pandemií. Dnes platí jistě nová pravidla s rouškami a návštěvami. To už vám ale nepovím.
A pokud by vás zajímalo, jak těhotenství a porod v Kanadě probíhal u mě, už brzy se můžete přijít virtuálně podívat na pokračování. Já totiž od té doby, co jsem porodila, miluji poslouchat různé porodní příběhy a opravdu ráda se o tom s kýmkoliv pobavím.
Je to tak úžasný proces, ta proměna…♥
Tak brzy naslyšenou.
S láskou, Stáňa ♥
