Během všedních dní, mají doma toaletní papír všichni. Dnes však mají „toaleťák“ doma všichni ve velkém množství, podle prázdně zejících regálů. Koronavirová situace, ve které se nacházíme, nám umožňuje využít čas, který nám byl dán, ke kreativitě. Samotné ruličky by jinak skončily v odpadkovém koši a tvorba květu života z ruliček jim může vdechnout další život.

Zdá se, že naše domácnost se na tuto situaci nevědomky připravila už na podzim minulého roku. Snažíme se žít bezodpadově a pokud to nejde, tak alespoň bezplastově. Na podzim jsme si koupili velikánskou krabici toaletního papíru, kde jsou jednotlivé ruličky zabaleny v papíru. Hurá, našli jsme ZERO WASTE způsob. Máme „toaleťák“ bez plastu! Teda alespoň jsme se snažili, i když ZERO to tak úplně není.

Ruličky od toaletního papíru nám zdobí domov. Ano, už je to tak. Musím však říct, že to dle mého vkusu, nevypadá vůbec špatně.

Proč jsem se rozhodla tvořit květ života z ruliček

Tvořit z ruliček od toaletního papíru jsem začala na podzim loňského roku. V té době jsem byla těhotná a měla jsem docela dost času sama na sebe a na tvoření. Také se nám z bytu odstěhoval spolubydlící, takže jsme si náš byteček mohli vyzdobit konečně podle svého. No, zkrátka si ho trochu vyšperkovat a připravit se na příchod miminka.

Z ruliček jdou vytvářet nádherné ornamenty. Já se rozhodla pro tvorbu Květu života, možná i proto, že jsem v té době byla těhotná a ten život, nový život, byl tak moc hmatatelný. Květ života je univerzální symbol zachycující stvoření veškeré existence. Více se o tomto symbolu, této mandalce, můžete přečíst ZDE

„Všude kvetou květy pro toho, kdo je chce vidět.“ Henri Matisse

Ruliček od toaletního papíru - Květ života

Co je na výrobu Květu života z ruliček potřeba?

  • Ruličky od toaletního papíru
  • Lepidlo (doma jsem žádné neměla a proto jsem si zero waste lepidlo sama doma vytvořila, návod najdete dole pod postupem)
  • Kolíčky
  • Nůžky

1. Z jedné ruličky si vytvoříte jednu kytičku o šesti lístcích. Moje posedlost po přesnosti vypadá tak, že si změřím ruličku a výsledek si vydělíte pěti, nakreslíte si tedy 5 čárek a ruličku rozstřiháte. Tím, že použijete nůžky, se už sama rulička před tvoří do okvětního lístku. To je radost. Dvě mouchy jednou ranou.

2. Poté už přikládáte jednotlivé kousky k sobě a lepíte. Kolíčky jsem využila na to, aby se jednotlivé lístky od sebe neoddělovaly, než lepidlo uschne.

3. Pokud chcete mít kytičky barevné, je dobré si ruličky nabarvit ještě před nastříháním. Osobně jsem trpělivost s barvením jednotlivých lístků žádnou neměla a ani ruličky v celku se mi nabarvit z vnitřní strany nepodařilo. Další možností by pak bylo nasprejovat hotové kytičky barvou ve spreji, která by jednoduše pokryla všechny strany. Zde už je volba na vás a věřím, že výsledek bude stát jistě za to.

 

Domácí zero waste lepidlo

Doma jsem žádné lepidlo neměla a nechtěla jsem si kupovat to v plastové tubě, proto jsem se rozhodla, že si sama vyrobím ZERO WASTE lepidlo. Na internetu jsem hledala různé způsoby, jak si lepidlo vytvořit, a nakonec jsem vyzkoušela tohle. Dokonce se mi na papír a tuhle tvorbu suprově osvědčilo. Je to úplně nejjednodušší způsob a navíc funguje, což mi udělalo velikánskou radost.

Co budete potřebovat?

  • ½ hrnečku vody
  • 1 lžíce mouky
  • 1 lžíce octa

1. Smíchejte vodu s moukou. Zahřejte, nechte přejít varem a odstavte ze sporáku.

2. Ještě do teplé směsi vmíchejte lžíci octa.

3. Vzniklé lepidlo si přelijte např. do malé skleničky, kde ho chcete uchovávat.

Ve skleničce ho mám uchované už přes půl roku, je stále tekuté a hlavně funkční. Jedinou věcí je, že už ho není tolik. 🙂

Další inspirace pro tvoření

Na internetu lze vyhledat spousta další inspirace, co lze z ruliček od toaletního papíru tvořit. Já ráda využívám Pinterest, kde lidé sdílí spousta úžasných nápadů a výtvorů.

Vybrala jsem pro vás pár ukázky, které by se vám také mohli líbit. Jednotlivé odkazy přikládám zde:

Rozkvetlá louka                        Věnec                             Srdce ♡

Mé tvoření z ruliček probíhalo na podzim, takže pokud i vás tento článek dostihne v tomto období, můžete si vytvořit třeba i dekoraci na stromeček nebo do oken:

Sněhové vločky

Na závěr bych se s vámi ještě ráda podělila o jednu zajímavost. Společnost prodávající tenhle „toaleťák“ v krabici, nese stejný název, jako má můj manžel příjmení – Scott. Tahle velká krabice by se nám do koupelny nevešla, máme ji ve vedlejší pracovní místnosti a to ti je vám občas zvláštní, jít si pro „toaleťák“, na kterém je vytištěno příjmení vašeho manžela a odebrat se na záchod…

Přeji vám příjemné tvoření a pokud byste se mnou rádi sdíleli váš výsledek. Budu nadšená 🙂

 A co dál?

Zpět na hlavní stránku se dostanete tudy:


Na sociálních sítích mě naleznete zde:


Facebook


Instagram