Zima v Jasperu je… dlouhá, ale krásná. Může se zdát, že v okolí toho k navštívení moc není, ale to se vám bude opravdu jen zdát. Jsou tu místa, nad kterými zůstanou vaše ústa otevřená v úžasu a jsou tu místa, která si užijete v rychlém tempu.

Jediné, co je v tuto dobu ne až tak úplně vhodné, je výšková turistika. Většina hor v okolí Jasperu má převýšení 1 000 m, a proto na těchto vrcholcích často hrozí lavinové nebezpečí, obzvláště s přicházejícím jarem. Pokud jste ale dobrodružnější povahy, i takovéto výstupy s dechberoucími sjezdy na lyžích jsou tu bezpochyby možné. O těch ale možná někdy příště :).

Zároveň bych tímto příspěvkem ráda uvedla takovou malou sérii článků, které se budou týkat návštěvy Jasperu. Možná, že to tedy bude takový malý 

>> Turistický průvodce po Jasperu a okolí <<

V Jasperu jsem potkala poměrně dost Čechů, jak už těch, kteří tu strávili rok na pracovních vízech, a nebo těch, kteří sem přijeli na dovolenou. A pro ty právě tento průvodce bude.

Pojďte se mnou tedy podívat na ty lehce dostupné místní krásy v zimním Jasperu.

>> Maligne kaňon v zimě

Maligne kaňon sice může být profláklým místem plným turistů jak v letním, tak i v zimním Jasperu, i přesto však stojí zamrzlé ledopády za podívanou. Pokud se do něj vydáte například v týdnu v raní, či pozdě odpolední dobu, budete překvapeni, že jste v kaňonu téměř sami.

Nejlépe je začít u The Fifth Bridge (Pátého mostu) a jít proti proudu řeky. Přístupové branky jsou nyní zamčené, ale vy můžete projít okolo. Jsou ve spodní části kaňonu. Branky se začaly zamykat z důvodu návštěvy některých turistů, kteří se sem jezdí procházet v teniskách, bez jakéhokoliv vybavení. Snad to alespoň některé odradí.

Celková trasa může měřit okolo 3 – 5 km. Záleží na vás :))

Maligne kaňon je nejhlubším kaňonem v Kanadských Rockies a pokud je v daný rok opravdu veliká zima, lze jej prolézt od začátku do konce.

V případě, že nejste zběhlí nebo si nejste úplně jistí, zda chcete jít do kaňonu na vlastní pěst, můžete využít např. tuto agenturu, která vás kaňonem provede, půjčí vám vybavení a prohlídka bude zaručeně bezpečná. Jde o místní průvodce, se kterými máme velice dobrou zkušenost.

>> Jasper Hike and Tours 

Pokud byste měli zájem o lezení na ledopádech, ať už v tomto kaňonu, nebo v okolí Jasperu, pak vám jednoznačně doporučuji tuto místní agenturu

>> Rockaboo Mountain Adventures 

>> Marmot Basin

Marmot Basin je jediné lyžařské středisko v Jasperu. Jde o nejvýše položené lyžařské středisko v Kanadských Rockies, je rodinného charakteru a jeho největší horou je Marmot, která měří 2 612 m n. m.

Najdete zde 7 vleků a spoustu sjezdovek, volného terénu a skiparky. Nechtěla jsem tomu věřit, ale pravidelně sem jezdí děti z Velké Británie na týdenní pobyty.

Loni, před sezónou 2021/2022, tu také byli nově nainstalované turnikety, kterými se prochází k lanovkám. Je velmi překvapivé, že na většině kanadských lyžařských střediscích je zvykem načítat jízdenky ručně skenery.

Cena jednodenního lístku je $119 + GST.

>> Athabasca Falls

Dalším místem, které tu zmíním a které je turisticky opravdu hodně vytížené, ale i přesto stojí za návštěvu, jsou Athabasca Falls. Věřím, že je nemusím nijak dlouze představovat.

Za procházku stojí určitě navštívit horní okruh. Pokud máte času trochu více, projděte se i dolů ke konci kaňonu. Cestou dolů si budete připadat jako v Čechách v nějakém skalním městečku. 🙂

Nádherná barva vody a ledopády se vám vryjí do paměti.

>> Bruslení v okolí jasperu – Pyramid nebo Mildred Lake

Mé nejoblíbenější je tzv. WILDICESKATING. V češtině – bruslení na divoko – už tak cool nezní, ale alespoň nám poví to, oč tu běží. Bruslení na jezerech, která jsou otevřená k bruslení bez jakékoliv úpravy.

Jediné co si však musíte zjistit, je tloušťka ledu. Led by měl být minimálně 10 cm silný. To já sama upřímně úplně změřit neumím, a proto si vyhledávám ta místa, kde někdo ten den nebo pár dní přede mnou bruslil. Takové info pak najdu v místní skupině Jasper Wild Ice Skating na FB.

Sezóna Wildiceskating je bohužel dost limitována sněhovými podmínkami, a proto v žádném případě není nutné pohrdat upravenými kluzišti na jezerech u hotelů, které se o úpravu ledu starají. Jde o dvě jezera: Pyramid u Pyramid Lake Resort a Mildred Lake u Fairmont Jasper Park Lodge.

>> U Pyramid Lake je pro bruslení vyčleněn rink ve tvaru obdelníku.

>> A na Mildred se zase jezdí v oválu 🙂

Pokud nenapadne příliš sněhu, “domorodci” odklidí sníh také na Patricia Lake a nebo na Edith Lake.

>> Běžkování

I za běžkováním se dá do Jasper Národního parku přijet. Údajně se jedná o jednu z nejrozsáhlejších běžkařsky upravených sítí v Kanadě. Tratě tu jsou pravidelně udržovány pracovníky parku.

Běžkování po upravených tratích naleznete např. v oblasti Marmot Meadows, které se nachází v blízkosti Whistlers Campground. Další tratě lze nalézt u Athabasca Falls, kde je v zimě uzavřená silnice Highway 93A a poté se právě projedete. Místními oblíbená trať pak vede k Moab Lake od Whirpool Camp Hub a nebo také Pyramid Fire Road, která už je trochu strmější.

No a pokud máte rádi tratě neupravené, pak vyrazte… kam je vám libo, třeba na jedno z okolních jezer.

O běžkování v Jasperu bych se jednou ráda rozepsala víc, tak uvidíme.

>> Old Fort Point

Kopeček s převýšením 0.00 prd… přesněji tedy 130 výškových metrů se řadí mezi nejjednodušší hike v okolí Jasperu. Přístupný je jak v létě, tak i v zimě a je odtud krásný výhled na městečko a horu Pyramid tyčící se nad ním.

Tento kraťoučký výstup od parkoviště u řeky je dlouhý 700 m.

>> Výstup na Morro Peak

Pokud by vás opravdu nějaký výšlap lákal, pak jednou takovou možností je Morro Peak. Jde o poměrně nenáročný zimní hike v Jasperu, i když teda… jak se to vezme. Některé části jsou opravdu strmé a podle podmínek je dobré s sebou mít protiskluzové návleky na boty a třeba i návleky nebo sněžnice.

Celková délka trasy na vrchol je 5.1 km s převýšením 628 m. V létě tak můžete být za hodinku a půl na vrcholku, v zimě se ale tenhle výstup může protáhnout na 2 – 2.5 h.

My jsme se vydali na vrchol na konci března bez vybavení a zvládli jsme to, i když v jedné části jsme se dost propadali a měli jsme sníh až nad kolena. Cesta lesem zas byla dost oklouzaná. Ale jak už jsem psala… opravdu záleží na zimních podmínkách.

>> Maligne lake

Jezero s nádhernými výhledy na okolní hory a také výchozí bod pro nejpopulárnější letní hike v okolí Jasperu – Skyline.

Právě toto místo je jedním z nejvíce pravděpodobných míst, kde můžete spatřit losa. V zimě mají tito tvorové v oblibě projíždějící auta… rádi na nich totiž olizují zachycenou sůl.

Po cestě se vám naskytnou krásné výhledy na okolní přírodu a zamrzlé jezero Medicine Lake.

Navíc pokud jste příznivcem snowshoeingu a nebo skialpů, pak je odtud krásná procházka na Bald Hills.

Užijte si moc návštěvu v zimním Jasperu a dejte mi pak vědět, jak se vám tu líbilo a nebo jestli jste zde navštívili ještě nějaké jiné místo, které určitě stojí za zmínku. Ráda bych napsala pokračování s ne příliš otřelými výlety a už mám pár tipů na mysli :).

S láskou, Stáňa ♥

Zpět na hlavní stránku >>

 

Na sociálních sítích mě naleznete zde:


Facebook


Instagram