Ráda bych začala tento blog vyprávět jedním krátkým příběhem, legendou známou mezi americkými indiány. Jednou jsem ho slyšela vyprávět francouzskou zpěvačku Zaz na koncertě a od té doby si ho často připomínám. Ona sama o této legendě složila píseň – La Légende des Colibris.

LEGENDA O KOLIBŘÍKOVI

Bylo nebylo…

V jednom velikém lese začalo hořet, a proto se všechna zvířátka okamžitě dala na útěk do bezpečného úkrytu. Z úkrytu bezmocně sledovala, jak jejich domov hoří až na jednoho malého ptáčka kolibříka. Kolibřík opakovaně létal tam a sem s plným zobáčkem vody k hořícímu lesu, aby uhasil oheň.

Netrvalo dlouho a na kolibříka se otočil mravenečník: “Co to děláš? To nebude stačit na uhašení takového velkého ohně.”

Malý kolibřík však odpověděl: “Ano, já vím, já se pouze snažím přispět svým dílem.”

V souladu s přírodou - O kolibříkovi
Právě v téhle zahradě v Bolívii jsem měla možnost sledovat a poslouchat kmitající křídla kolibříků

TENTO PŘÍBĚH MÁ VELIKOU MOC

Lidé často říkají, že jednotlivec svět nezmění, že se k přírodě chovat dobře nemusí, protože to nemá význam. „Na co bych třídil odpad, když můj soused dělá pravý opak?“ mohl by si říct kdekdo. Stejně tak by si mravenečník mohl říkat: “Všichni se běží schovat, proč já bych sám hasil oheň?”

A já říkám, že význam to má! Soused se přeci může rozhodnout a změnit, nechat se inspirovat, hm…? Navíc každá kapka v moři se počítá a čím více kapek, tím celistvější bude moře a spokojenější příroda.

Chtěla bych, aby tento přístup pochopilo a uchopilo více lidí. Proto jsem se já, vysoká, neznámá holka rozhodla, že bych chtěla změnit svět. Né sice jako ta Grétka jedna, která bojuje za naši planetu se všemi politiky světa.  Chtěla bych zde nastínit způsoby a možnosti, aby více lidí začalo přemýšlet o tom, jak žijeme, jaký máme vliv na naše okolí, na naši planetu. 

V souladu s přírodou

Co to pro mě znamená v souladu s přírodou? Miluji stromy, jsou to takový moji kamarádi. Nedám na ně dopustit. Zpívají písně, zklidňují duši, promlouvají o prastarých moudrech, léčí bolístky, hrají nádhernými barvami, … Jsou prostě k (zu)objímání. 

Miluji rostliny a vše živé kolem, zvířata, kameny. Někdy mám pocit, že vědí mnohem více než my. Nekladou otázky, prostě milují vše.

Chtěla bych, aby příroda, jakou známe dnes, tady byla i za 150 let, i za 250, nebo 1345 let. Proto jsem se rozhodla žít tak, abych ji co nejméně škodila, neznečišťovala ji. Pro život v souladu s přírodou jsou pro mě charakteristická tato slova:

– MINIMALISMUS, ZERO WASTE –

Proto bych vás i já, právě zde na tomto blogu, ráda inspirovala k životu v souladu s přírodou. Jsem ale také veselá cestovatelka a cestovat v souladu s přírodou může být trošičku oříšek, proto bych se zde ráda zaměřila i na toto téma. Zkoušeli jste zažít

– SLOW TRAVEL –

v překladu pomalé cestování?

Hned na začátek jsem pro vás připravila takovou unikátní příručku, kde najdete jednoduché tipy a triky, jak cestovat s ohledem na přírodu.

Ebook o udržitelném cestování si můžete stáhnout zde.

ROZHODNOUT SE PRO ZMĚNU

Pojďme se k přírodě chovat ohleduplně a s láskou. Ona nám to pak ráda vrátí, popř. nás pak jako malé děti pošle do kouta, jak nám to ukázala právě teď v době pandemie vírů. 🙂

Ve světě, kde můžeš být cokoliv, buď LASKAVÝ.

Já se pro změnu rozhodla už dávno a nemyslím si, že je náhoda, že jsem se nakonec vydala na cestu do Jižní Ameriky, kde jsem kolibříky mohla pozorovat téměř denně. Navíc dnes žiji v Kanadě, kde kolibříky v létě pozorujeme také. 

Rozhodnout se pro změnu, není mnohdy jednoduché, často nám v cestě stojí tisíce překážek a důvodů. Volba je na nás.

Má to smysl, rozhodněme se pro změnu. Chraňme přírodu a žijme v souladu s ní.

Změňme svět ♥.

A na závěr ještě odkaz na zmíněnou písničku na Youtube od ZAZ 🙂

 

A co dál?

Zpět na hlavní stránku se dostanete tudy:


Na sociálních sítích mě naleznete zde:


Facebook


Instagram