V květnu roku 2022 jsem získala řidičský průkaz v Kanadě a prošla si tak celým procesem jeho získání. A protože to tu funguje trochu jinak než v ČR, ráda se s vámi o tomto procesu podělím.

Běžnému Kanaďanovi trvá získat plný řidičský průkaz 3 roky, zatímco mně to trvalo přibližně měsíc. Na začátku vás seznámím s úrovněmi kanadského řidičského průkazu, které jsou o trochu jiné než ty české, shrnu základní výhody proč si řidičský průkaz v Kanadě udělat a na závěr bych se s vámi ráda podělila o celém procesu s udělením výjimky pro již zkušené české řidiče. Bonusem navíc vás tu provezu po Hintonu, kam jsem se musela přihlásit na jízdy.

>> Kanadské úrovně řidičského průkazu

V kanadské Albertě jsou jednotlivé úrovně popsány jako Level 1 – 7. Pro nás, pro řidiče automobilů jsou nejdůležitější úrovně Level 7 a poté Level 5, které se dále dělí na GDL (Graduated Drivers Licence) a Advanced. Level 6 je pak pro motocykly a Level 1 – 4 je pro komerční užití aut (řízení autobusů, taxi, sanitek, …).

>> Level 7

Level 7, také nazývaný Learner (pro začátečníky), je prvním krokem k získání plného řidičského průkazu. Pro jeho získání vám musí být nejméně 14 let, musíte splnit vědomostní test a hned poté projít očním testem. Poté co úspěšně získáte tuto licenci, musí být ve vaší přítomnosti při řízení vždy někdo s licencí Level 5 Advanced.

Napsání testu stojí $17. Po  úspěšném napsání testu, musíte ještě zaplatit za vyhotovení kartičky $28. Pokud test nesplníte, můžete jít zkusit své štěstí znovu hned druhý den.

vědomostní test $17 + vyhotovení kartičky $28

>> Level 5 GDL

Tzv. zkušební licence se oficiálně nazývá Level 5 GDL, kterou získáte absolvováním základních jízd (trvají cca 30 min). Musí vám být minimálně 16 let a musíte mít licenci Level 7 alespoň po dobu 12 měsíců. Tato licence se od Advanced liší hlavně tím, že před jízdou nesmíte požít alkohol. Dále nemůžete např. doprovázet řidiče s Licencí 7 a nemůžete dělat zkoušky s licencí Level 1 – 4 pro komerční řízení vozidel.

Cena základních jízd je $120 + daň.

>> a Level 5 Advanced

Level 5 Advanced je tzv. pokročilá licence, kterou získáte absolvováním pokročilých jízd, které trvají mezi 45 – 60 min. Před tím, abyste mohli tyto jízdy podstoupit musíte mít Level 5 GDL licenci alespoň dva roky, během kterých vám nesmí být tato licence odebrána z důvodu porušení pravidel.

Cena pokročilých jízd je $175 + daň.

Po splnění jízd obou úrovní ještě zaplatíte $28 za vyhotovení nové kartičky.

Cena pokročilých jízd je $175 + daň + vyhotovení kartičky $28

Doporučuji si cenu vždy zjistit přímo na oficiálních stránkách Alberty, nicméně tyto stránky pro srovnání uvádí cenu Level 5 Advanced jízd za $135 + další poplatky, zatímco ve skutečnosti tento test stál v Hintonu $175 + daň.

>> Výhody řidičského průkazu v Kanadě

>> Platnost českého řidičského průkazu v kanadě

Jedním z hlavních důvodů, kdy je dobré o kanadském řidičském průkazu začít uvažovat je fakt, že mezinárodní řidičský průkaz (jakýkoliv) v Kanadě platí pouhé tři měsíce po příjezdu do země. Proto je dobré si už na začátku rozmyslet, jak dlouho budete chtít v Kanadě zůstat. Pokud však přijedete pouze jako turista na pár týdnů, v takovém případě si samozřejmě řidičský průkaz zřizovat není třeba.

Znám spoustu lidí, kteří do Kanady přijeli pouze na rok a řidičský průkaz si nedělali. Riskli to, že jim bude uznán mezinárodní řidičský průkaz a také jim to prošlo. Mě osobně policisté nestopli za poslední čtyři roky ani jednou, člověk ale nikdy neví co se může stát, že? Já osobně také přijela pouze na jeden rok a ani by mě nenapadlo si nějaký řidičský průkaz dělat. Jakmile jsem však věděla, že tu nějaký ten pátek ještě budu, začala jsem o tom uvažovat. S probíhajícím Covidem se to však malinko protáhlo. 🙂

>> kanadský řidičský průkaz jako občanka

Za druhé… Řidičský průkaz v Kanadě slouží jako vaše ID, jako občanka, kterou se budete prokazovat. V některých případech se stane, že pokud například přijdete na úřad s jiným dokumentem jako je např. český řidičák, občanka a nebo PR kartička, musíte se navíc prokázat ještě dalším dokladem se svou trvalou adresou, který není starší než tři měsíce. Může to být např. výpis z banky, dopis od CRA, smlouvou o pronájmu atp.

>> výše Pojištění auta

Mezi další výhody, které řidičský průkaz v Kanadě má je ten, že pokud zde plánujete zůstat déle a máte v plánu si pořídit auto, jednoznačně vám pomůže snížit výši pojistného auta. Každý rok bez nehod se počítá, čímž právě můžete snížit výši vaší pojistky, která bývá pro lidi s mezinárodním řidičákem značně vysoká.

Pro srovnání dám příklad:

Moje kamarádka, která přijela do Kanady s Českým řidičákem si koupila auto a sháněla levné pojištění. Nejlevnější pojištění, které našla snad vyšlo na $2 000 ročně, dražší se pohybovalo potom kolem $4 000.

Na druhou stranu můj muž s několikaletou praxí řízení v Kanadě bez nehod platí necelých $1 000 ročně.

No, to mi přijde jako docela značný rozdíl.

>> Jaký je proces, pokud už te český řidičský průkaz?

V případě, že už máte řidičský průkaz z ČR, pak máte vyhráno a můžete celý normálně tříletý proces stihnout během měsíce. Juch!

>> Vědomostní test

Pokud se rozhodnete si udělat kanadský řidičský průkaz, stačí zajít do nejbližší „Registry“, kde si napíšete vědomostní test pro získání řidičského průkazu Level 7 Learner a projdete oční zkouškou. Na vědomostní test máte neomezeně času, alespoň tady u nás v Jasperu, i když na oficiálních stránkách se píše, že je stanoven limit 30 min.

Vědomostní test má celkem 30 otázek z čehož je potřeba odpovědět 25 správně (tj. 83%). Co mi přišlo super bylo to, že během testu se dají některé otázky přeskočit, čímž se tyto otázky přesunou na úplný konec. Také pokud odpovíte na 25 otázek správně, váš test skončil a na zbylé otázky už odpovídat nemusíte.

>> Oční test

V případě, že u testu uspějete přejdete k očnímu testu, který probíhá pomocí takového starého přístroje. Koukáte do něj jako do dalekohledu a tím, že zatlačíte čelem na takové tlačítko, se přístroj aktivuje a rozsvítí. V přístroji pak čtete jednotlivé řady, samozřejmě vám dají číst ty nejmenší, u čehož já se trochu zapotila. Naštěstí číst i předposlední řadu je OK. Dále tam jsou takové barevné obrazce v nichž musíte najít čísla a nebo zjistit, která značka se jeví nejblíž a nejdál.

>> další formality

Po splnění těchto testů vás pracovník v „Registry“ vyfotí, nechá vás vyplnit spoustu papírů, dá vám dočasný řidičák v podobě podlouhlého papírku a zaplatíte za vydání nové kartičky, která vám přijde obratem poštou. Také zde pro vás požádají provinční dopravní úřad o výjimku, protože už máte řidičský průkaz z ČR. Je však potřeba současně doložit soudně přeložený výpis z evidenční karty řidiče, kterou jsem si nechala vystavit při návštěvě v ČR na dopravním úřadě. Tento výpis mě stál 15 kč.

Osobně jsem se trochu bála, zdali mi bude uznán, protože jsem si ho nechala vystavit a přeložit v létě 2021 a řidičský průkaz jsem si dělala až v květnu 2022. Moje obava plynula z toho, že musíte doložit také potvrzení o trvalém pobytu, které není starší než 3 měsíce. Naštěstí se moje obava nepotvrdila a mé řidičské zkušenosti mi byly uznány.

>> ověření českého řidičského průkazu a jízdy

Poté co mi přišel řidičský průkaz poštou jsem se šla (lze i zavolat) zeptat na „Registry“, zdali mi byly zkušenosti uznány. Mile mě překvapila odpověď že ano, že jsem získala 5000 bodů a bylo potřeba pouze 700. To mě opravdu zahřálo u srdce.

Nemilou zprávou ale bylo to, že v Jasperu nejsou žádní zkoušející jízd, a proto se musím přihlásit a splnit jízdy ve vedlejším městě Hinton, kam jezdíme poměrně často, ale že bych to tam mimo hlavní silnici úplně znala, to se zase říct úplně nedá. Proto jsem z toho byla taková trochu nesvá. Pro jistotu jsme se tam jeli před jízdou ještě několikrát projet, zjistit kde jsou školy a snížené rychlosti…

>> Jak se připravit na psaný test

Do vyhledávače vám stačí zadat slovíčka jako: learners driving test practice alberta a už můžete trénovat.

Doporučuji si však před testem ještě přečíst příručku speciálně připravenou pro tyto testy, protože některé otázky, které jsem měla v testu jsem v těchto zkušebních testech nenašla.

Byly to např. v jaké době platí zóna školy, kdy platí zóna pro dětské hřiště, a také nějaké značky.

Nahlédnout do ní lze online zde https://tests.ca/alberta/drivers-guide/. Také zde si ji můžete stáhnout.

>> Jízdy

Díky tomu, že jsem uspěla u vědomostního testu a byly mi uznány zkušenosti, mohla jsem si vybrat, zdali půjdu dělat jízdy a získám Level 5 GDLnebo rovnou Advanced. Rozdíly v těchto dvou kategoriích jsem popsala výše, samotné rozhodnutí už je pak na vás.

Já osobně jsem se rozhodla pro Advanced a tím jsem přeskočila již onu zmiňovanou tříletou čekací dobu. Z mého hlediska bylo rozhodnutí pro Advanced tak nějak směrodatnější, říkala jsem si, že když už řídím skoro 15 let, měla bych být schopná tento test zvládnout. A to, že se před jízdou smí vypít pivo, to mi přijde jako takový malý/velký bonus. Já bych si to osobně asi ani tak neriskla, ale ani to nemusím naštěstí moc řešit, když sama nepiji, haha.

>> registrace

Teď už přejdu k samotným jízdám. Stránky pro rezervaci jízd najdete pod tímto odkazem: https://www.albertadriverexaminer.ca/choosetime.php

Navolíte si tam město, ve kterém chcete jízdy dělat a příslušnou úroveň.

Vozidlo si na test přivezete vlastní. To byla pro mě taky novinka. Popř. si auto můžete půjčit v půjčovně. Při rezervaci testu se vám zobrazí podmínky, které musí dané vozidlo splňovat.

Mezi takové podmínky patří: platná značka a pojištění, fungující světla, klakson, rychloměr, brzdy, stěrače, otevírání dveří, nerozbité přední sklo, pneumatiky v dobré kondici, fungující pásy, zrcátka, výfuk, dostatek benzínu a hlavně, mít čistou sedačku pro přísedícího.

V objednávce emailu se dozvíte, že se musíte dostavit 30 min před testem.

Můj test se konal ve 12.30 a to, že jsem přijela na „Registry“ ve 12.00 mi trošku nahnalo, protože jsem zjistila, že mezi 12.00 a 12.30 mají polední pauzu. Naštěstí tam byla hodná holčina a registrovala mě tam ještě než odešla na obídek. Uf.. Jak mě tohle vyvedlo z míry. Tak jen doporučuji zjistit si otevírací dobu, aby vás třeba tohle nepřekvapilo jako mě.

V Hintonu se „Registry“ nachází na Pembina Ave 169. Po nasednutí do auta, otestování, jestli fungují všechna světla a blinkry na mém autě, jsme vyrazili s panem zkoušejícím na cestu.

>> Trasa při zkoušce

Z náměstíčka jsme se vydali doprava po Switzer Dr dolů do údolí Hintonu, kde jsme projeli ve dvou školních zónách. Poté jsme se dostali na Drinnan Way odkud jsme ještě odbočili na Boutin Ave, projeli jsme tuto zónu a po návratu na Drinnan Way se vydali k hlavní silnici (Yellowhead Hwy) přes železniční přejezd. Na hlavním tahu probíhaly nějaké stavební práce, kde byla nutná obezřetnost. Také jsme projeli dvě „Service roads“, na kterých byla snížená rychlost na 50 a 30 km/h. Zde mě také zkoušející zkoušel z parkování do kopce s obrubníkem. Po návratu do Hintonu, do části na kopci, jsme ještě udělali pár koleček a projeli opět školní zónou.

V Hintonu jsou také neobvyklé nájezdy na hlavní silnici, kde jsou dvě stopky hned za sebou. Jedna stopka je hned před hlavní silnicí a druhá hned před ní, před vedlejší silnicí. Na to bych si dala určitě pozor.

Pan přísedící byl naprosto v klidu, dostatečně dopředu mě upozorňoval na odbočení a kontroloval, jestli sleduji jízdu a hlavně se ohlížím přes rameno dozadu. Měl s sebou veliký tablet, na kterém si poznamenával jednotlivé chyby.

>> a opět ty formality

Nakonec jsme opět zastavili před „Registry“, pan zkoušející mi řekl, že jsem zkoušku úspěšně splnila. Poté mi řekl, kde jsem udělala chyby a zeptal se mě, jestli mám nějaké otázky. Hotovo.

Ihned poté můžete jít na „Registry“, kde vás opět čeká oční test a kde vám vystaví kartu řidiče. Opět ještě zaplatíte $28 za vyhotovení nové kartičky. Email s výsledky testu vám přijde obratem po ukončení zkoušky.

Výsledky mých jízd

Na závěr, bych vám chtěla už jen popřát hodně štěstí při plnění zkoušek, které vás čekají při získávání řidičského průkazu v Kanadě. Držím vám palce!

S láskou, Stáňa ♥

Zpět na hlavní stránku >>

 

Na sociálních sítích mě naleznete zde:


Facebook


Instagram